Home > Achievements > CCA > Sports & Games > Sports & Games Achievements 2018

Sports & Games Achievements 2018

CCACompetition - Award
Badminton
  • National School Games 'A' Division Badminton Championship 2018 Boys' Team - 4th
  • National School Games 'A' Division Badminton Championship 2018 Girls' Team - Top 8
 Basketball
  • National School Games 'A' Division Basketball Championship 2018 Boys' Team - 1st, Champion
  • National School Games 'A' Division Basketball Championship 2018 Girls' Team - Top 8
 Hockey
  • National School Games 'A' Division Hockey Championship 2018 Boys' Team - 3rd   
 Shooting
  • National School Games 'A' Division Shooting Championship 2018 Air Rifle Men Team - 4th  
  • National School Games 'A' Division Shooting Championship 2018 Air Pistol Men Team - 5th 
  • National School Games 'A' Division Shooting Championship 2018 Air Pistol Women Team - 3rd 
  • National School Games 'A' Division Shooting Championship 2018 Air Rifle Women Team - 5th  
  • NTU Invitation Shoot Air Pistol Women (Category A) - 2nd
  • NTU Invitation Shoot Air Rifle Women (Category A) - 3rd
  • NTU Invitation Shoot Air Rifle Men (Category A) - 3rd
  • NTU Invitation Shoot Air Rifle Men (Open) - 3rd
 Squash
  • National School Games 'A' Division Squash Championship 2018 Boys' Team - 7th
  • National School Games 'A' Division Squash Championship 2018 Girls' Team - 8th
Taekwondo
  • National School Games 'A' Division Taekwondo Championship 2018 (Male)  - 3rd 
  • National School Games 'A' Division Taekwondo Championship 2018 (Female) - 4rd 
 Volleyball
  • National School Games 'A' Division Volleyball Championship 2018 Boys' Team - 4th  
  • National School Games 'A' Division Volleyball Championship 2018 Girls' Team - 4th   
 Wushu
    National School Games 'A' Division Wushu Championship 2018 (Boys)
    • 2nd International Changquan (Quanshu) - 1st (Ong Zi Meng)
    • 1st International Broadsword (Short Weapon) - 3rd (Ong Zi Meng)
    • 2nd International Cudgel (Long Weapon) - 1st (Ong Zi Meng)
    • 2nd International Spear (Long Weapon) - 2nd (Joel Tan)
    National School Games 'A' Division Wushu Championship 2018 (Girls)
    • 2nd International Spear (Long Weapon) - 1st (Janelle Chia Wee)
    • 2nd International Cudgel (Long Weapon) - 1st (Amanda Seah Yi Jun)
    • 2nd International Sword (Short Weapon) - 4th (Ang Hui Min)
    • 2nd International Broadsword (Short Weapon) - 1st (Amanda Seah Yi Jun)
    • 1st International Broadsword (Short Weapon) - 2nd (Janelle Chia Wee)
    • 1st International Nan Dao (Short Weapon) - 4th (Ong Li Jing)
    • 2nd International Changquan (Quanshu) - 2nd (Amanda Seah Yi Jun)